Help:Talk pages/cs

From WebOS Internals
Jump to navigation Jump to search
PD
Important note: When you edit this page, you agree to release your contribution into the public domain. If you don't want this or can't do this because of license restrictions, please don't edit. This page is one of the Public Domain Help Pages, which can be freely copied into fresh wiki installations and/or distributed with MediaWiki software; see Help:Contents for an overview of all pages. See Project:PD help/Copying for instructions.}}
PD

Každá stránka na wiki má svou diskusní stránku, která slouží k diskuzi a komunikaci s ostatními uživateli. Na diskusní stránku se dostanete pomocí záložky "diskuse" v horní části stránky. Příspěvek přidáte obvyklým způsobem editování stránky.

Diskusní stránka je v podstatě velmi podobná ostatním wiki stránkám, ale v "diskusním" jmenném prostoru, aby byla oddělená od článků v "hlavním" jmenném prostoru (viz Help:namespaces). Diskusní stránku můžete editovat, odkazovat na ni a prohlížet si její historii editací stejně jako u ostatních stránek.

Pravidla pro editování diskusních stránek

  • Před svůj příspěvek vždy napište své jméno. U podpisu se používa wiki syntaxe “~~~~” nebo tlačítko podpisu signature button na nástrojové liště nad editačním oknem (viz Help:Signatures).
  • Nová diskuze se začíná ==nadpisem 2. úrovně==.
  • Reakce začínají dvojtečkou (:) na začátku řádku.

Příklad

Diskuze, která se řídí konvencemi editování, může vypadat následovně:

Formát Náhled
== More spiders information needed ==
This page has a lot of detail about the web, but I really dont understand a single word of it, and it doesn't mention the spider once -- [[User:Example|Bob Smith]] 18:07, 26 August 1991 (UTC)
: No no. This page is talking about the "world wide web". I have added a clarification at the top - [[User:Example|Simon Brown]] 11:21, 28 August 1991(UTC)
:: Oh I see... So what's the big deal about hyperlinked documents? Seems like a stupid idea to me. -- [[User:Example|Bob Smith]] 14:11, 3 September 1991 (UTC)
::: Well I think we should have some information about it here on our wiki, but you're probably right. It'll never catch on. -- [[User:Example|Simon Brown]] 21:55, 3 September 1991 (UTC)
More spiders information needed

This page has a lot of detail about the web, but I really dont understand a single word of it, and it doesn't mention the spider once -- Bob Smith 18:07, 26 August 1991 (UTC)

No no. This page is talking about the "world wide web". I have added a clarification at the top - Simon Brown 11:21, 28 August 1991(UTC)
Oh I see... So what's the big deal about hyperlinked documents? Seems like a stupid idea to me. -- Bob Smith 14:11, 3 September 1991 (UTC)
Well I think we should have some information about it here on our wiki, but you're probably right. It'll never catch on. -- Simon Brown 21:55, 3 September 1991 (UTC)

Editování diskuzí

Tyto pravidla pro formátování diskusních stránek mají svá pozitiva, ale i negativa – stránka může časem ztratit na přehlednosti. Jako u ostatních stránek každý uživatel může pomoci s udržováním přehlednosti diskuzí, např. přidat podpis nebo nadpis tam, kde chybí.

Samozřejmě máme možnost přepisovat i příspěvky ostatních, ale to je proti dobré etiketě chování na wiki, lepší je přidat vlastní komentář s opravou. Přípustné editace jsou:

Úprava nadpisů diskuze
Změna formulace nebo doplnění slov nadpisu v diskuzi tak, aby přesněji vystihovala téma diskuze. Jasný a správně formulovaný nadpis je velice důležitý.
Přesunutí diskuze na jinou stránku
Pokud je podle vás diskuze na špatném místě a měla by být spíše na jiné diskuzní stránce, můžete text přesunout pomocí kopírovat – vložit. To však může být matoucí pro přispěvatele do diskuze, ale pro přehlednost je to důležité, můžete proto diskuzi na špatném místě nechat několik dnů nebo měsíců než ji zcela odstraníte. Na stránku umístěte odkaz na nové místo, vysvětlete, že byla diskuze přesunuta, nebo zde umístěte odkaz na historii editací.
Smazání staré diskuze
Diskuze mohou být na stránkách dlouhou dobu, i když už dané téma není relevantní, potom je možné takovou diskuzi bez výčitek odstranit (zůstane samozřejmě zachovaná v historii editací).
Rozdělení příspěvku na několik diskuzních témat
Pokud někdo vznese více otázek, které by bylo lepší probírat odděleně, je možné takový příspěvek rozdělit na více diskuzí. Musíte však stále respektovat původního přispěvatele, ujistěte se, že jejich příspěvek, i když je rozdělen, má stále stejný smysl.

Vytváření článků – diskutování o článcích

Obecně je lepší zaměřit se na vytváření článku a diskuzi využít jako podporu tohoto procesu. Tématem diskuze by mělo být, jak článek vylepšit, ne rozvíjet debatu o tématech, které by raději měli být součástí daného článku. Kolikrát je efektivnější rovnou upravit samotný článek, než rozpoutávat diskuzi na diskusní stránce, to je totiž důležitý prostředek k rozvoji a vylepšení wiki.

User talk pages

Diskusní stránka uživatele je diskusní stránka spojená se stránkou uživatele (viz Help:User page/cs). Jedná se o místo, kde je možné zamechat určitému uživateli zprávu.

Pokud zanecháte pro uživatele zprávu na jeho diskusní stránce, dostane o tom oznámení, popř. může obdržet i upozornění e-mailem, pokud má tuto službu aktivovanou. Pokud uživateli zanecháte takovou zprávu, nezapomeňte, že si ji může přečíst kdokoli a kdokoli se může do diskuze zapojit.